O nás

Medziriadky sú celoročný literárny projekt, zameraný na mladú literatúru, jej rozvoj a profesionalizáciu v slovenskom umeleckom prostredí. Jeho hlavnou časťou je literárna súťaž spojená s týždňovým literárnym sústredením, na ktorom porotou vybraní najlepší účastníci intenzívne rozoberajú svoje prozaické, básnické a dramatické texty s lektormi, zúčastňujú sa širokej škály workshopov, prednášok, diskusií s hosťami, premietaní, divadelných predstavení, koncertov a ďalších aktivít.

Medziriadky vznikli v roku 2010, pričom sú odvtedy realizované každoročne. Za ten čas sa z malého sústredenia stal celoročný projekt, ktorý si vybudoval svoje stabilné miesto na mape slovenskej literatúry. K súťaži a sústredeniu pribudli pravidelné autorské čítania – tie sa uskutočňujú každý mesiac v Bratislave a ďalších mestách Slovenska a predstavujú sa na nich vždy jeden etablovaný autor alebo autorka spolu s jedným finalistom alebo finalistkou aktuálneho ročníka súťaže. Takýmto spôsobom sa snažíme mladých autorov predstaviť širšej verejnosti, ako aj ich starším skúseným kolegom – autorom.

Predstaviť sa tak spolu s mladými autormi stihli už viaceré z najvýraznejších mien súčasnej slovenskej literatúry – či už na besedách priamo na sústredení, alebo na autorských čítaniach. Za všetko spomeňme aspoň Milu Haugovú, Máriu Ferenčuhovú, Ballu, Michala Habaja, Katarínu Kucbelovú, Dušana Dušeka,