Rose sedela pri okne a bosou nohou automaticky hladkala zamatový záves. Zo zamyslenia ju vytrhlo slabé šuchnutie na stolíku, o ktorý sa opierala lakťom. Jedna z ruží, ktoré jej podaroval na posledné narodeniny, sa odlomila zo stonky a celá jej zošúverená okvetná hlava spadla na biely obrus. Brala to ako znamenie. Siahla do vrecka svojho župana a vytiahla z neho malú ružovú fľašku v tvare púčika. Zdvihla jed do výšky a pozerala, ako cezeň prechádza svetlo zvonku a láme sa.
Ak sa tešíte na text o tom, ako pracovať s informáciami a napätím v krimi alebo detektívke, kúpili ste si miestenku do zlého vozňa v Orient Exprese. V nasledujúcom texte si skúsime stručne povedať, čo je to motív, ako sa s ním dá pracovať a prečo ho treba minimálne ako vlasov deda Vševeda.
Motív – čo to je?
V angličtine existuje medzi slovami motif a motive aj očividný rozdiel, v slovenčine takýto luxus nemáme. Vyhneme sa motívu v zmysle “pohnútka či podnet”, hoci ten je samostatnou kategóriou pri tvorbe literárneho diela. Motív (motif) je v rozprávaní návratný a v ideálnom prípade aj rozvíjajúci sa element, ktorý má symbolickú váhu. Môže to byť objekt, fráza, aktivita, myšlienka, postava, veta, štylistický princíp a mnohé iné.
Keď chce postava niekoho zabiť, ideálne má na to nejaké pohnútky, ale aké má pohnútky autor, ktorý pracuje s motífom? Je dobrým prostriedkom na vytvorenie celkovej nálady diela a autorovi pomáha elegantne sprostredkovať potrebné informácie.
Príklad: Postava v knihe, ktorú čítate, sa bojí smrti. Čo je literárnejšie?
Kráčal po ulici a myslel na to, ako sa bojí smrti.
alebo
Kráčal po ulici a zamrazilo ho, keď okolo neho prešiel pohrebný sprievod.
Čo s tým majú symbol a téma?
Podľa Šútovcovej definície v titule O epickom diele je motív „elementárna konštrukčná jednotka zobrazovaného sveta (zobrazovanej skutočnosti).“ Je preto motív to isté ako symbol?
Symbol je konkrétny objekt, ktorý všeobecne nesie nejaký význam ako holubica ratolesť v zobáčiku. Symbol sa samozrejme môže stať motívom, ak sa zopakuje. Keď sa na konferencii o svetovom mieri stretnú dvaja zamilovaní, hrkútajú si pri fontáne a okadí ich holubica… máte motív. Dokonca dobrý motív, ak podporuje celkovú tému diela: láska aj mier sú o h… o ničom.
Motív pomáha téme diela, dodáva jej silu, komplexnosť, rozvíja ju. Správny motív dodá hĺbku vášmu textu. Autor pomocou práce s ním preukazuje, že nad textom premýšľa v ďalšej rovine, a dobrý čitateľ sa klepká pri správnom dešifrovaní motívov po ramene. Pozor na prekombinovanosť či motívy, ktoré pochopí iba autor sám. Ak sa bavíme o trojstranovej poviedke, nebudeme v nej bežne rozvíjať tridsať rôznych motívov.
Arundhati Roy, autorka knihy Boh maličkostí, sa raz vyjadrila k forme textu. Tento jej výrok sa týka “vizuálu” (slov, odsekov a interpunkcie), ale platí aj pre náš motív: “Písanie je ako architektúra. Na budovách sú motívy, ktoré sa objavujú znovu a znovu, opakujú sa – vzory, oblúky. Tieto motívy nám pomáhajú cítiť sa príjemne v prostredí, ktoré nás obklopuje. Zistila som, že tak funguje aj písanie.”
Krátke cvičenia s motívom