10 dobrých dôvodov, prečo sa prihlásiť do Medziriadkov

Na finalistov Medziriadkov čaká špeciálne letné podujatie a čítačky v priebehu celého roka. Stále váhaš, prečo sa prihlásiť do súťaže?

Píšeš a láka ťa poslať svoje básne, poviedky či dramatické texty do niektorej z literárnych súťaží? Medziriadky majú za sebou už desať ročníkov letnej literárnej školy, na ktorú pozývame finalistov súťaže, porotcov, lektorov, literárnych hostí a súčasných umelcov. 

Za ten čas sme pozbierali 10 dobrých dôvodov, prečo sa oplatí do Medziriadkov prihlásiť. Ak váhaš, či poslať svoju tvorbu práve do Medziriadkov, týchto 10 lákadiel ťa určite presvedčí.

  1. Získaš kvalitnú spätnú väzbu

Porotcovia Medziriadkov rozoberajú s finalistami súťaže ich texty riadok po riadku. Každého súťažiaceho isto poteší diplom či knižka, my však veríme, že najväčšou hodnotou, ktorú môže literárna súťaž začínajúcemu autorovi dať, je kvalitná spätná väzba. Náš porotcovský tím sa mladým autorom venuje v priebehu celého týždňa. O svojich textoch podiskutuješ s tými najpovolanejšími. Aktuálne zloženie poroty nájdeš tu.

  1. Literárny týždeň ťa nabije nápadmi

Okrem rozborov textov s porotcami je v programe Medziriadkov každý deň na výber niekoľko workshopov so zameraním na rôzne druhy písania. Vedú ich nielen samotní porotcovia, ale aj ďalší skúsení lektori, ktorých na sústredenie pozývame. 

V ponuke bývajú workshopy zamerané na krátke prozaické formy, poéziu, dramatickú tvorbu, texty piesní či literárne preklady. Medziriadky ťa rozhodne nabijú novými vedomosťami a nápadmi.  

  1. Stretneš píšucich rovesníkov

Program Medziriadkov je plný od rána do večera. Všetci ostrieľaní účastníci však potvrdzujú, že jednou z najväčších výhod sú nové kamarátstva a kontakty, ktoré si z Medziriadkov odnesieš. 

Literárny týždeň stráviš s päťdesiatimi ďalšími finalistami, ktorí sa na sústredenie prebojujú spolu s tebou. Zastúpenie majú všetky vekové kategórie od základoškolákov až po študentov vysokých škôl. 

  1. Stretneš etablovaných autorov

Na Medziriadky každý rok pozývame rôznych literárnych hostí, spisovateľov, ale aj vydavateľov, scenáristov či knižných dizajnérov. 

V minulom roku prišli na Medziriadky diskutovať a čítať zo svojej tvorby prozaik Marek Vadas a český básnik Kamil Bouška, v predošlých rokoch  to boli, napríklad, Balla, Ondrej Štefánik, Silvester Lavrík či Michal Habaj. Toľko autorov bežne pár krokov zo svojej izby určite nestretneš!

  1. Odídeš s hŕbou kníh

Za umiestnenie v súťaži a prácu na workshopoch budeš získavať špeciálnu menu – riadky. Jediným miestom na svete, kde sa ňou dá „zaplatiť,“ je naše Kníhriadkarstvo. To je plné knižných odmien, ktoré Medziriadkarom každý rok venujú partnerské kníhkupectvá a vydavateľstvá. 

  1. Rozšíriš si obzory

Aby sme si počas medziriadkového týždňa od literatúry na chvíľu oddýchli, svoje miesto v programe má vždy aj hudba, divadlo či výtvarná dielňa. V uplynulých rokoch prišli na Medziriadky odohrať koncert, napríklad, Monika Midriaková (Leto s Monikou), Vlado Nosáľ a Queer Jane, Naďa El či NE:BO:DAJ.

  1. Tvoje texty sa dostanú von

Tvorbu mladých autorov sa snažíme v priebehu celého roka dostávať k čitateľom a širšej verejnosti. Každý mesiac preto organizujeme autorské čítania v rôznych mestách Slovenska, na ktoré pozývame vždy jedného známeho etablovaného autora a jedného finalistu Medziriadkov. 

Objavujeme aj na rôznych festivaloch a väčších podujatiach, vlani napríklad na festivaloch Pohoda, Atmosféra či na knižnom veľtrhu Bibliotéka. V uplynulom roku sa Medziriadkari a ich texty ocitli aj na Slovenskom rozhlase, v Nedeľnej poézii Rádia FM a na Rádiu Junior.

  1. Môžeš sa dostať na rezidenčný pobyt

Chýba ti čas a pokojné prostredie na písanie? Vďaka spolupráci s Divadlom Pôtoň môže porota Medziriadkov už po tretíkrát udeliť špeciálnu cenu. Je ňou rezidenčný pobyt v divadle v Bátovciach. Porota naň nominuje autora či autorku, pri ktorom predpokladá dostatočnú vyzretosť na prvú knižku.

  1. Medziriadky ti pomôžu debutovať

Nové vedomosti, nápady a kontakty z Medziriadkov, ale aj tvorivý pobyt v divadle Pôtoň, ti môžu pomôcť na ceste za knižným debutom. Viacerí niekdajší účastníci nášho „sústredenia“ už knižne debutovali, mnohí dostali svoju tvorbu do literárnych časopisov či do rozhlasu. Vyjdeš s kožou na trh aj ty?

  1. Medziriadky sú tu 10 rokov

Medziriadky sa za 10 rokov konali na rôznych miestach, obmenilo sa zloženie poroty a letnou školou literatúry prešli stovky začínajúcich autorov. Program Medziriadkov sme vďaka týmto skúsenostiam vycibrili tak, aby si ho každý užil a z týždňa si odniesol čo najviac. Umožňuje nám to spätná väzba, ktorú zbierame od všetkých zúčastnených. Tešíme sa aj na tú tvoju!

Publikované:

1. januára 2020

Autor:

Medziriadky